Nocne dźwięki gitary

Ponad dwie godziny koncertu, sala kameralna Muzeum Regionalnego wypełniona po brzegi i spokojny, nastrojowy dźwięk gitary klasycznej. Tak, w ogromnym skrócie można opisać koncert Vadima Gavvy – muzyka pochodzącego z Ukrainy, który 14 maja wystąpił w Głogówku. Koncert zrealizowany został w ramach europejskiej tradycji, jaką jest Noc Muzeów.

Tradycja bezpłatnych wejść do muzeów, instytucji kultury i galerii  narodziła się kilkanaście lat temu w Niemczech pod nazwą Lange Nacht der Museen. W momencie gdy okazało się, że niemiecki pomysł był niezwykle trafiony, wiele miast europejskich Noc Muzeów wprowadziło na stałe do rocznego kalendarza wydarzeń. Warto także zaznaczyć, że daty nocy muzealnych – w zależności odmiejscowości – są bardzo umowne i przypadają przeważnie na drugą połowę maja, natomiast wydarzenia kulturalne i społeczne trwają w największych miastach nawet do trzech dni. Jedną z najdłuższych tradycji spędzania nocy w muzeum może pochwalić się między innymi Amsterdam, gdzie co roku pod koniec maja drzwi muzeów i galerii otwierane  są dla wszystkich, którzy chcieliby posłuchać i zobaczyć coś więcej, niż tylko tradycyjną ścieżkę zwiedzania. Należy pamiętać, że nocne otwieranie instytucji kultury, udostępnianie zbiorów dotychczas rzadko prezentowanych oraz organizowanie okazjonalnych koncertów jest również dobrym momentem na to, aby zadać sobie pytanie: na ile globalne i lokalne instytucje kultury dostępne są dla odwiedzających oraz czy utrwalany przez nie sposób kształcenia nie jest już przestarzały lub nieaktualny?

Forma, w jakiej muzeum otwiera się dla grona odwiedzających może być przeróżna: począwszy od wspomnianych już koncertów aż po praktykę tak zwanej „burzy mózgów” przedstawicieli młodego pokolenia, którzy właśnie w podczas Nocy Muzeów mogą wypowiedzieć się na temat zmian i kierunków rozwoju współczesnego muzealnictwa, a także zaproponować artystę, którego chętnie zobaczyliby na sali muzealnej.

Głogówecka Noc w Muzeum, za sprawą Vadima Gavvy idealnie wpisała się europejską tradycję organizowania wieczornych imprez kulturalnych właśnie w salach muzealnych, a sam artysta pojawił się w muzeum na wyraźną prośbę mieszkańców Głogówka. Do swojego  repertuaru Vadima Gavvy włączył zarówno dzieła francuskich, jak i włoskich kompozytorów, nie pomijając przy tym dzieł muzyki światowej: Johna Lennona i Paula McCartneya.

Vadim_Gavva_recital_gitarowy_16 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_15 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_14 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_13 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_12 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_11 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_10 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_9 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_8 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_7 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_6 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_5 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_4 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_3 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_2 Vadim_Gavva_recital_gitarowy_1