Nostalgia wykrzywiająca gębę

Europejskość, wolność, odwaga i prostota życia – sumując wspomnienia o Rafale Urbanie na myśl przychodzą właśnie takie słowa.  I nie są to oczywiście jedyne odczucia na temat Dziada Niewiada. Do próby pielęgnowania pamięci o Urbanie udało się podejść już po raz drugi w ramach II Spotkania Urbanowego zorganizowanego między 12-13 czerwca. Za organizację wydarzenia odpowiedzialne były trzy instytucje: Muzeum Regionalne w Głogówku, Towarzystwo Miłośników Głogówka oraz Zespół Szkół w Głogówku. Pierwszy dzień imprezy, a zarazem jej inauguracja miała miejsce w głogóweckim muzeum. „Nostalgia wykrzywiająca gębę” oraz „zakłady o piwo, wódkę, krew, życie zuchwałe” – tekst „Piosenki dla Rafała Urbana”  w gitarowej aranżacji Stanisława Młynarskiego obudził w publiczności tyle emocji, ile tylko zdołał przekazać w swoim wierszu Edward Stachura. Poza tym, co powiedzieć o człowieku, który pisać zaczął dopiero pod koniec życia i nie zwykł mówić o sobie inaczej, jak tylko – „jestem wierszokletą / wskroś małorolnym / rolnikiem i poetą / niemądrym, nieudolnym”? Najlepiej, gdy w takiej sytuacji głos zabierają przyjaciele, rodzina i literaturoznawcy. Nie zawiedli wszyscy wymienieni, a ich wypowiedzi uwiecznione zostały w filmie Joanny Jarosz pt.: „Ojciec Rafał”, który wyświetlony został podczas tego samego wieczoru inauguracyjnego.

Co roku, w ramach Spotkań Urbanowych, organizowany jest konkurs literacki dla młodych pisarzy, wzorujących się na utworach Rafała Urbana. Nazwiska tegorocznych laureatów zaprezentowane zostały w Zespole Szkół w Głogówku, podczas drugiego dnia trwania imprezy. Prace konkursowe oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje utwory korzystając z dwóch rodzajów literackich: prozy i liryki. Jury oceniło teksty w sposób następujący:

Poezja, szkoły gimnazjalne:

I i II nagroda nie została przyznana,

III MIEJSCE: Karolina Simbor, „W moim sercu”, Publiczne Gimnazjum im. Ojca św. Jana Pawła II w Praszce,

WYRÓŻNIENIE: Paulina Żmuda, „Rosnąć w sadzie”, Publiczne Gimnazjum przy Zespole Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie,

Poezja, szkoły ponadgimnazjalne:

I i II nagroda nie została przyznana,

III MIEJSCE: Lucyna Janocha, „Otwarte niebo”, Zespół Szkół w Głogówku,

WYRÓŻNIENIE: Sabina Kaska, „Śląsk”, Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie,

Proza, szkoły gimnazjalne:

I MIEJSCE: Weronika Siwek, „Śląski wróbelek”, Publiczne Gimnazjum im. Stefana Wyszyńskiego w Zdzieszowicach,

II i III nagroda nie została przyznana,

WYRÓŻNIENIE: Hanna Raj, Publiczne Gimnazjum im. Ojca św. Jana Pawła II w Praszce,

Proza, szkoły ponadgimnazjalne:

I i II nagroda nie została przyznana,

III MIEJSCE: Marta Heine, „Wspomnienie”, Zespół Szkół w Głogówku,

WYRÓŻNIENIE: Katarzyna Zendel, „Jak bóło kejsik i je tera”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem.