Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na I Festiwal Słowa im. Rafała Urbana. 

Podczas tegorocznego festiwalu, jako pierwszej oddamy głos Adriannie Gracy –  absolwentce filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, a także literaturoznawczyni, badaczce twórczości Olgi Tokarczuk i pasjonatce literatury współczesnej. W swoim wykładzie Adrianna Graca wskaże kilka przykładów literackich, które realizują postulat czułości, zapraszając do porzucenia stereotypowego myślenia. Oczami bohaterów powieści „Ja śpiewam, a góry tańczą”, młodej hiszpańskiej pisarki Irene Sola, będziemy obserwować, w jaki sposób natura wdziera się w los człowieka. Poza tym, razem z autorem reportażu „Nadzy nie boją się wody” spojrzymy na świat ludzi uciekających przed wojną w Afganistanie. Dziennikarz porzucił swoją tożsamość, aby wspólnie ze swoim przyjacielem Omarem przemierzyć uchodźczy szlak, pokazując z wielką czułością realia życia ludzi, których w obawie przed ich innością, odrzucamy, nie zdając sobie sprawy, że w gruncie rzeczy są tacy sami jak my.

Wykład ten stanowi wstęp do kolejnego punktu festiwalu, jakim będzie rozmowa z Ewą Urban Kojs – córką Rafała Urbana. Czytając teksty Urbana odnajdujemy w nich narratora, który z ogromną czułością tratuje dziecięcą wrażliwość i pochyla się nisko nad młodzieńczym zaufaniem do świata. Ta rozmowa poruszy także otwartość na język i znaczenie gwary. Czułość wobec srogiego starzyka (Rafał Urban tak mówił o własnym ojcu) to bardzo bogata przestrzeń i mamy nadzieję odkryć w tej rozmowie chociaż jej fragment.

Po tej części, furtka czułości nieco zaskrzypi, bo przyjdzie nam się zmierzyć z trudną materią, ale opowiedzianą w teatralnej formie. Dwie młode aktorki teatru Nie Bardzo –  Zuzanna Struzik i Patrycja Pindur poruszą tematy wywróconego systemu wartości, młodzieńczego buntu i granic ludzkiej presji. Spektakl pt. „Niczym nie różnisz się od swego ojca” to próba uchwycenia konsekwencji wynikających z traktowania drugiego człowieka bez miłości i troski. Sztuka powstała na podstawie tekstu Andrzeja Pieczyńskiego i w reżyserii Waldemara Lankaufa. Te niełatwe akcenty, strukturalnie nieprzepracowane, mogą nas doprowadzić do tragicznych rezultatów. Nie musi tak jednak być. Wystarczą uwaga i dobre gesty wobec siebie. W ustawienia światła na duszę drugiego człowieka pomoże nam ksiądz Joachim Pohl, który przez kilkanaście lat przebywał na misji w Peru. W rozmowie o „innym” i „obcym” postaramy się znaleźć to, co ludzkie i uniwersalne. Poezja, a razem z nią niezgoda na powierzchowność zakończy NIEWIADY. Koncert pełen syntez i czułych spojrzeń wybrzmi w wykonaniu Zuzanny Bar – wokal, Adama Motyczyńskiego – klawisze i Rafała Bara – gitara.

Adrianna Graca - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, literaturoznawczyni, badaczka twórczości Olgi Tokarczuk, pasjonatka literatury współczesnej.

  dr Ewa Urban - Kojs - córka Rafała Urbana, autorka licznych publikacji naukowych, związana z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 Teatr Nie Bardzo - teatr nawiązuje do grupy teatralnej, która istniała w Głogówku w latach 1996-2006. Obecnie tworzą go młode osoby pod przewodnictwem reżysera Waldemara Lankaufa, które zdobywają wyróżnienia na wielu festiwalach i przeglądach. Spektakl pt. „Niczym nie różnisz się od swego ojca” w wykonaniu Zuzanny Struzik i Patrycji Pindur otrzymał pierwszą nagrodę podczas 33. Ogólnopolskiego Lata Teatralnego w Płośnicy, nagrodę specjalną jury zawodowego i pierwszą nagrodę jury młodzieżowego 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Małych Form Teatralnych „Arlekinada” w Inowrocławiu oraz trzecie miejsce w czasie trwania 40. Ogólnopolskiego Spotkania Amatorskich Teatrów Dramatycznych „Proscenium” .

 Ks. Joachim Pohl - urodzony 7 listopada 1952 r. w Starych Kotkowicach, święcenia kapłańskie przyjął 8 maja 1977 r. w Opolu. Podczas swojej posługi duszpasterskiej kilkakrotnie wyjeżdżał na misje do Peru, między innymi do diecezji Huancavelica. Obecnie ks. Joachim Pohl jest proboszczem parafii w Kazimierzu.

 Zuzanna Bar - licealistka, absolwentka SP w Twardawie oraz szkoły muzycznej I st. w klasie fortepianu. Pierwsze lekcje śpiewu pobierała w Głogóweckim Domu Kultury, później w Klubie Wokalisty w Krapkowicach. Aktualnie doskonali warsztat wokalny pod okiem Aleksandry Surow. Laureatka wielu wyróżnień i nagród, m.in. była finalistką ogólnopolskiego festiwalu FUMA, dwukrotną finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej, a także dwukrotną laureatka w konkursie „Poezja i Proza na Wschód od Bugu”.

 Adam Motyczyński - pianista. Absolwent szkoły muzycznej I st. w Kędzierzynie-Koźlu, obecnie uczęszcza do PSM II st. w Gliwicach. Poza fortepianem od 4 lat gra na klarnecie w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej LEŚNICA oraz uczy się gry na gitarze elektrycznej i basowej i rozwija się wokalnie w muzyce metalowej.

Rafał Bar - miłośnik muzyki różnego rodzaju z ciągotami do muzyki akustycznej. Amatorsko gra na gitarze akustycznej i śpiewa.

Wyróżnione: 
nie