Najlepiej mówi sama muzyka

Nauczyciel, przyjaciel, mąż, ojciec, organista, dyrygent, pasjonat – z takimi rolami społecznymi wiąże Marcina Czaję większość osób uczestniczących w koncercie dedykowanym jego pamięci. 25 czerwca sala kameralna Muzeum Regionalnego w Głogówku wypełniła się co do ostatniego miejsca, bo koncertu w wykonaniu międzynarodowego duetu w składzie: Oskar Koziołek – Goetz (baryton) i Natalija Nikolayeva (fortepian), wysłuchała prawie setka uczestników. Wśród gości nie zabrakło rodziny, przyjaciół i uczniów Marcina Czai.

– Koncert, zwłaszcza dzięki występowi tak wspaniałych artystów, jest najlepszym wydarzeniem dla uczczenia pamięci mojego męża – powiedziała ze wzruszeniem Irena Czaja, dodając także, że o jej mężu najlepiej mówi właśnie sama muzyka. I, oczywiście, takie stwierdzenie w pełni oddaje kontekst, w jakim Marcina Czaję wspominali również jego przyjaciele i byli uczniowie. Muzyka – słowo najczęściej wymieniane w czasie pokoncertowych rozmów. Opowieści o zbiorach płyt, artystycznej duszy, a także anegdoty z życia osobistego, idealnie dopełniały tego, co w dwugodzinnym występie prezentowali artyści, na co dzień występujący na scenach międzynarodowych. – Nie byłoby nas bez naszych rodziców i nauczycieli – podkreślił na koniec wieczoru Oskar Koziołek – Goetz, który jeszcze kilkanaście lat temu sam uczestniczył w lekcjach muzyki Marcina Czaji, a obecnie – już jako absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – koncertuje niemal w całej Europie, a także w Chinach, RPA czy Izraelu.

Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_1 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_2 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_3 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_4 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_5 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_6 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_7 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_8 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_9 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_10 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_11 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_12 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_13 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_14 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_15 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_16 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_17 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_18 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_19 Oskar_Koziolek_Goetz_Natalija_Nikolayeva_20