Starają się tworzyć muzykę stylizowaną, artystyczną -  ale jednak głęboko przenikniętą duchem polskiej wsi. Na bazie tradycyjnych melodii budują subiektywną, czasem energetyczną, a nawet nostalgiczną, opowieść o naszej kulturze, tradycji i tożsamości. Po prostu „Polish Jazz”.

Witold Janiak Trio wystąpi w czwartek [5.11.2015] o godzinie 19.00 w Muzeum Regionalnym w Głogówku podczas:

8. ZADUSZEK JAZZOWYCH!

Witold Janiak Trio, Zagrajcie swoją muzykę Witold Janiak Trio, Zagrajcie swoją muzykę

"Zagrajcie swoją muzykę..."  to dziewięć oryginalnych melodii ludowych w nowatorskim opracowaniu Witolda Janiaka. Brzmieniowo jest to kontynuacja i rozwój sprawdzonej formuły jazzowego trio, o którego atrakcyjności przekonała się już publiczność w kraju i za granicą w czasie koncertów promujących płytę „Cinema meets Jazz”. Tak, jak poprzednio, z Witoldem Janiakiem grają znakomici, młodzi muzycy - Rafał Różalski na kontrabasie i Kamil Miszewski na perkusji. W najnowszych nagraniach nasz styl, rozpoznawalny już i lubiany przez publiczność, łączący jazzowe środki ekspresji z przystępnością przekazu, wzbogacony został o elementy nieodmiennie kojarzące się z polskością jak śpiewność, liryzm, ale też żywiołowość, taneczność, czasem wręcz transowość.

Nie jest to jednak tylko mechaniczne przełożenie ludowych motywów na język jazzu.

Nasze podejście do muzyki korzeni można by porównać do podejścia Fryderyka Chopina, który nie próbował cytować dosłownie ludowych motywów ale stworzył nową jakość, silnie nimi inspirowaną.

Z powstaniem tej płyty wiąże się pewna anegdota.

Na pewnej jazzowej polskiej uczelni odbywały się warsztaty z udziałem znakomitych, czarnoskórych muzyków. W pewnym momencie jeden z nich lekko znużony repertuarem ciągle tych samych standardów jazzowych, powiedział do studentów: <Słuchajcie, ta muzyka pochodzi ze Stanów i jej historię każdy z nas dobrze zna. Wszyscy wszędzie ją gramy i to jest super. Ale my chcielibyśmy poznać trochę lepiej Was i Wasze korzenie. Zagrajcie swoją muzykę!>. W tym momencie zapadła niezręczna cisza....

1_witold_janiak_trio_zaduszki_jazzowe_zagrajcie_swoja_muzyke_glogowek_muzeum