ORKIESTRA FILHARMONII OPOLSKIEJ
Przemysław Neumann – dyrygent
Stanisław Podemski – skrzypce
W programie:
- Ludwig van Beethoven – Uwertura „Ruiny Aten”, op. 113 (7')
- Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur Op. 35 (35')
- Mieczysław Karłowicz – Poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni” op. 10 (29')
ORKIESTRA FILHARMONII OPOLSKIEJ
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej założona została w 1952 roku jako
Opolska Orkiestra Symfoniczna. Już po 5 latach działalności przemianowana została na Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Opolu, a w roku 1969 przyjęła imię Józefa Elsnera, kompozytora nierozerwalnie związanego z ziemią opolską. Swą obecną nazwę orkiestra przyjmuje w 1972 roku, kiedy to decyzją Ministra Kultury i Sztuki powołana została Państwowa Filharmonia im. Józefa Elsnera w Opolu. W ciągu wszystkich lat swojej działalności Orkiestra gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów, uczestniczyła w prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej gościła w najbardziej prestiżowych salach Europy, m.in.: Berlin Philharmonic Hall, Philips Saal w Rotterdamie, Teatro Municipale w Piacenzy, Verdi Hall w Mediolanie, historycznej Herkulessaal w Monachium oraz w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. Orkiestra wielokrotnie zapraszana była do uczestnictwa w ważnych wydarzeniach o randze międzynarodowej, takich jak specjalny koncert w Rzymie w 2000 roku, kiedy to Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej jako jedyny polski zespół uświetniła obchody 80-tych urodzin Papieża Jana Pawła II. W 2004 roku Filharmonicy Opolscy reprezentowali Polskę w Brukseli podczas uroczystości z okazji poszerzenia Unii Europejskiej oraz w Salzburgu, upamiętniając 3. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Centre. Działalność koncertowo-artystyczna Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej obejmuje również tournée poza granicami Europy; zespół wystąpił m.in. w: Chinach, Argentynie, Brazylii czy USA. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. podczas Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska wiosna, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Warszawie czy International Music Festival Sion Valais w Szwajcarii. Obok działalności koncertowej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej w swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płyt CD z repertuarem obejmującym m.in. twórczość Johannesa Brahmsa, Antonio Vivaldiego, Karola Szymanowskiego oraz patrona instytucji – Józefa Elsnera.
PRZEMYSŁAW NEUMANN
Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie śpiewu. W poznańskiej Akademii Muzycznej ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Macierzysta uczelnia stała się dla Przemysława Neumanna przestrzenią realizacji wielu projektów edukacyjno-artystycznych, spośród których należy wymienić koncerty z Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego), Orkiestrą Sinfonietta (której w latach 2009-13 był kierownikiem artystycznym), coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu czy też koncerty w ramach cyklu Kreaspiracje, podczas których w jednej orkiestrze symfonicznej wystąpili wspólnie studenci oraz pedagodzy. 1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.
STANISŁAW PODEMSKI
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku s
iedmiu lat pod kierunkiem Andrzeja Woźnicy. Następnie kształcił się w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wybitnych pedagogów takich jak Alena Baeva, Evgeny Levin, Tomasz Tomaszewski, Monika Urbaniak-Lisik czy Zakhar Bron. Jest laureatem czołowych nagród m. in. na Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Serwaczyńskiego (II miejsce), Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego (V miejsce oraz nagroda specjalna), Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (II miejsce). Przez wiele lat otrzymywał stypendia Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jako solista koncertował z Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Zabrzańską, Filharmonią Świętokrzyską oraz Orkiestrą „Europera”. W roku 2015 rozpoczął trwającą sześć lat współpracę z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, która zaowocowała ponad 300 koncertami w Europie i Azji, nagraniem wielu płyt z najwybitniejszymi artystami muzyki klasyczej: Anne-Sophie Mutter, Lorinem Maazelem, Cho Seong-jin, Martą Argerich, Markiem Janowskim, Alexandrem Sladkowskim, Mikhailem Pletnevem, Julianem Rachlinem, Andreiem Boreyko, Jerzym Maksymiukiem i Krzysztofem Pendereckim, jak również gościnnymi występami z Hiroshima Symphony Orchestra. We wrześniu 2021 związał się z Filharmonią Narodową w Warszawie w charakterze muzyka solisty-zastępcy koncertmistrza.Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Nie obowiązują wejściówki. Na koncert prosimy zabrać maseczki. Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z Festiwalem można uzyskać pod numerem: 774373500 lub 792649025.
Zapraszamy!