Wysłane przez muzeum w śr., 09/07/2022 - 14:01

• 22.09.2022, godz. 19:00

Sala widowiskowa Centrum Kultury w Głogówku

 

WAJNBERG TRIO

Piotr Sałajczyk – fortepian

Szymon Krzeszowiec – skrzypce

Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczela

W programie:   

- Ludwig van Beethoven - Trio fortepianowe D-dur op. 70 nr 1 „Duch”

- Allegro vivace e con brio

- Largo assai ed espressivo

- Presto

- Mieczysław Wajnberg – Piano Trio op. 24

- Preludium i Aria. Larghetto

- Toccata. Allegro

- Wiersz. Moderato

- Finał. Allegro moderacja


Wajnberg Trio

Zespół tworzą cieszący się uznaniem muzycy-kameraliści, angażujący się na co dzień w działalność artystyczną na wielu polach – pianista Piotr Sałajczyk, skrzypek Szymon Krzeszowiec oraz wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski. Połączyła ich fascynacja życiem i twórczością wybitnego polskiego kompozytora, Mieczysława Wajnberga, oraz pasja wykonywania muzyki kameralnej.

Wajnberg Trio zadebiutowało w 2016 roku podczas 20. edycji Tansman Festival w Łodzi, a jego repertuar stanowią przede wszystkim utwory polskich kompozytorów XX wieku. Płytowym debiutem formacji było nagranie triów fortepianowych Mieczysława Wajnberga, Aleksandra Tansmana oraz Andrzeja Czajkowskiego. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzje w prasie polskiej i zagranicznej, otrzymując wyróżnienia La Clef Res Musica, 5 de Diapason oraz nominację do International Classical Music Awards 2020.

 

Szymon Krzeszowiec skrzypce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam w klasie Hermana Krebbersa. Laureat konkursów skrzypcowych w Poznaniu, Warszawie i Brescii oraz zdobywca pierwszych nagród w konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (z triem smyczkowym Aristos).

Występował jako solista z czołowymi polskimi orkiestrami (m.in. NOSPR, Sinfonia Varsovia). Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Nawiązał stałą współpracę z pianistą Wojciechem Świtałą – wspólnie nagrali komplet sonat skrzypcowych Brahmsa dla Sony Classical Poland. W swojej dyskografii ma ponad 30 płyt dla takich wytwórni, jak EMI Music Poland, Chandos, BIS, CD Accord, Naxos, ECM, DUX, Dacapo oraz Radio Katowice.

Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę skrzypiec oraz kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych. Często zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Sprawuje pieczę artystyczną nad Międzynarodową Akademią Sztuki w Zakopanem oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach. Od 2004 roku bierze udział w Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy w Książu.

 

Arkadiusz Dobrowolski wiolonczela

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie Andrzeja Orkisza, studiował też w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze w klasie Gerrita Zitterbarta (2003–2004). W 2016 roku uzyskał stopień doktora na macierzystej uczelni, obecnie pracuje w Akademii Muzycznej w Katowicach i w Zespole Szkół Muzycznych w Łodzi.

Laureat wielu konkursów, m.in. Concours international d'interprétation Pierre Lantier w Paryżu (Grand Prix i nagroda za najlepsze wykonanie utworu Pierre'a Lantiera), Internationale Johannes Brahms Wettbewerb w Pörtschach (III nagroda), Concorso Internazionale di Musica Gian Battista Viotti w Vercelli (III nagroda oraz nagroda publiczności).

Koncertował w większości krajów europejskich, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Tunezji, Algierii, Islandii, także w ramach znanych festiwali muzycznych. W 2001 roku wraz z Triem Polskim wystąpił w Carnegie Hall. Jako solista grał z towarzyszeniem m.in. orkiestr symfonicznych Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Szczecińskiej, Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz Tiroler Symphonieorchester Innsbruck.

W swoim dorobku fonograficznym ma szereg nagrań dla stacji radiowych i telewizyjnych, w 2003 roku wziął udział w nagraniu Kwartetu na koniec czasów Messiaena (DUX).

 

 

 

 

Piotr Sałajczyk fortepian

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu Józefa Stompla. Studia uzupełniał w salzburskim Mozarteum pod kierunkiem Pavla Gililova. Laureat wielu konkursów oraz stypendiów, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uzyskał tytuł doktora i obecnie pracuje jako adiunkt w macierzystej uczelni.

Artysta poświęca wiele uwagi muzyce najnowszej, brał udział w licznych prawykonaniach dzieł kompozytorów współczesnych. Współpracuje m.in. z Apollon Musagète Quartett, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim. Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, NOSPR, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovią. Gościł na festiwalach w kraju i za granicą, takich jak Warszawska Jesień, Beijing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapeszteńska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Festival Musique et Neige, Kwartet Śląski i jego goście”, Festiwal Prawykonań NOSPR i Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, którego w 2022 roku został artystą - rezydentem.

Pianista w swojej dyskografii ma wiele nagradzanych nagrań płytowych (Hänssler, DUX, CD Accord, CPO, Naxos i Polskie Radio); szczególną pozycję zajmuje wydany w 2017 roku czteropłytowy album, na którym zarejestrował wszystkie utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego w kolejności opusowej (DUX).